Άλλα κλασσικά!

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.603
Reaction score
19.860
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Έχουμε και το θέμα για τα μη κλασσικά παλιά αυτοκίνητα. Που βασικά ούτε εκει θα το έβαζα..:lol::ninja:
 

ami8_gs_ds_bx

Member
Εγγραφή
31 Δεκεμβρίου 2013
Μηνύματα
1.858
Reaction score
4.247
Πόντοι
777
Age
48
Έχουμε και το θέμα για τα μη κλασσικά παλιά αυτοκίνητα. Που βασικά ούτε εκει θα το έβαζα..:lol::ninja:
Πάντως όπως και να έχει Montego sw ελληνικό δεν ήξερα ότι υπήρχε.
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.671
Reaction score
13.205
Πόντοι
1.077
Age
51
Περιοχή
Αθήνα
Καποιοι ισως το θεωρησουν αναθεμα και οχι κλασσικο..Οπως και να χει παντως,ειναι και ηταν ανεκαθεν,αρκετα σπανιο..
image to url
Πάντως είναι ένα αυτοκίνητο που θυμίζει τα παιδικά μας χρόνια. Ξέρετε τι θυμάμαι από το τεστ των 4Τ στο Austin Montego? Το απίστευτα αισιόδοξο ταχύμετρό του. Έδειχνε, εάν θυμάμαι καλά, τουλάχιστον 20 χιλιόμετρα πάνω στην τελική του ταχύτητα! (παντελής έλλειψη σοβαρότητας, ανάμεσα σε πολλά άλλα θέματα που είχε το συγκεκριμένο αυτοκίνητο...).
 
Εγγραφή
18 Οκτωβρίου 2014
Μηνύματα
6.433
Reaction score
16.794
Πόντοι
1.287
Περιοχή
Région parisienne
Πάντως είναι ένα αυτοκίνητο που θυμίζει τα παιδικά μας χρόνια. Ξέρετε τι θυμάμαι από το τεστ των 4Τ στο Austin Montego? Το απίστευτα αισιόδοξο ταχύμετρό του. Έδειχνε, εάν θυμάμαι καλά, τουλάχιστον 20 χιλιόμετρα πάνω στην τελική του ταχύτητα! (παντελής έλλειψη σοβαρότητας, ανάμεσα σε πολλά άλλα θέματα που είχε το συγκεκριμένο αυτοκίνητο...).
Nai, alla se profillassei apo ta radar. Edo me egrapsan gia 2km/h ipervasi me to BX...

Me to Montego, den tha me egrafan me tpt




Emena mou ekanan panta entiposi ta vathoulomata sto plai
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.671
Reaction score
13.205
Πόντοι
1.077
Age
51
Περιοχή
Αθήνα
Nai, alla se profillassei apo ta radar. Edo me egrapsan gia 2km/h ipervasi me to BX...

Me to Montego, den tha me egrafan me tpt




Emena mou ekanan panta entiposi ta vathoulomata sto plai
Το τερμάτισαν οι Γάλλοι! Καταπίνουν την κάμηλο και διυλίζουν τον κώνωπα μου φαίνεται και αυτοί!
 

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.316
Πόντοι
947
Age
60
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
Καποιοι ισως το θεωρησουν αναθεμα και οχι κλασσικο..Οπως και να χει παντως,ειναι και ηταν ανεκαθεν,αρκετα σπανιο..
image to url
...den echo ksanadi pantos...wow.
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.065
Reaction score
26.898
Πόντοι
1.607
Σήμερα όλοι μέρα.. αφιερωμένη.. με φίλους. και το χομπυ μας...
Γκαραζαδες βόλτες.. Κουβέντες. και ψάξιμο... πίσω από classic...

IMG_20200926_210817.jpg



Δεν το αλλάζω με τίποτα....Ενα από τα πράγματα.. που μου μένουν σε αυτή την ενασχόληση... Κουβέντα.. Παρέα... Ενίοτε και φαγοπότι.. για ώρες.. Και ώρες...
Αυτά.. Σήμερα...
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.603
Reaction score
19.860
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Τη περασμένη Τετάρτη το απόγευμα προσπαθούσα να συνειδητοποιήσω αν το ζω αυτό που βλέπω σ' ένα στενάκι κάπου στη Φιλοθέη...
Έχω μόλις παραλάβει μια φίλη και τον 2,5 ετών γιο της και οδηγάω λες και έχω αυγά σ όλο το αυτοκίνητο.. Και 100 μέτρα μετά το σπίτι είναι ένας κύριος και κάτι φτιάχνει στο δρόμο σε μία κυπαρισσι (μια από τις 192 που βγήκαν)
Iso Fidia
:dizzy::X:shock:
 
Last edited:

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.671
Reaction score
13.205
Πόντοι
1.077
Age
51
Περιοχή
Αθήνα
Τη περασμένη Τετάρτη το απόγευμα προσπαθούσα να συνειδητοποιήσω αν το ζω αυτό που βλέπω σ' ένα στενάκι κάπου στη Φιλοθέη...
Έχω μόλις παραλάβει μια φίλη και τον 2,5 ετών γιο της και οδηγάω λες και έχω αυγά σ όλο το αυτοκίνητο.. Και 100 μέτρα μετά το σπίτι είναι ένας κύριος και κάτι φτιάχνει στο δρόμο σε μία κυπαρισσι (μια από τις 192 που βγήκαν)
Iso Fidia
:dizzy::X:shock:
Πριν από 29 χρόνια, στη Λεωφόρο Συγγρού 318, υπήρχε μία αντιπροσωπεία που λεγόταν Auto Sport και είχε μεταχειρισμένα ακριβά σπορ αυτοκίνητα. Θυμάμαι πήγαινα συχνά για να χαζέψω τη Ferrari 308 GTB που είχε μέσα, ή την 911 SC που βρισκόταν ακριβώς δίπλα της. Και ακριβώς έξω, λίγες δεκάδες μέτρα πιο κάτω, βρισκόταν μία... πράσινη Iso Fidia!!! Λες να είναι η ίδια?
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.671
Reaction score
13.205
Πόντοι
1.077
Age
51
Περιοχή
Αθήνα
Σήμερα όλοι μέρα.. αφιερωμένη.. με φίλους. και το χομπυ μας...
Γκαραζαδες βόλτες.. Κουβέντες. και ψάξιμο... πίσω από classic...

View attachment 22305


Δεν το αλλάζω με τίποτα....Ενα από τα πράγματα.. που μου μένουν σε αυτή την ενασχόληση... Κουβέντα.. Παρέα... Ενίοτε και φαγοπότι.. για ώρες.. Και ώρες...
Αυτά.. Σήμερα...
Και οι 2ης γενιάς E-type, όπως αυτή, είναι πανέμορφες! Στην 3η τα πράγματα έγιναν λίγο... χοντροκομμένα (ιδίως στην 2+2 έκδοση), κατά τη γνώμη μου.
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.065
Reaction score
26.898
Πόντοι
1.607
Η συγκεκριμένη έχει ένα τρελό pal χρώμα.. 4.2.. & Greek plates..
Έχουν αυτό τον αγγλικό χαρακτήρα. που εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ..
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.603
Reaction score
19.860
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Πριν από 29 χρόνια, στη Λεωφόρο Συγγρού 318, υπήρχε μία αντιπροσωπεία που λεγόταν Auto Sport και είχε μεταχειρισμένα ακριβά σπορ αυτοκίνητα. Θυμάμαι πήγαινα συχνά για να χαζέψω τη Ferrari 308 GTB που είχε μέσα, ή την 911 SC που βρισκόταν ακριβώς δίπλα της. Και ακριβώς έξω, λίγες δεκάδες μέτρα πιο κάτω, βρισκόταν μία... πράσινη Iso Fidia!!! Λες να είναι η ίδια?
Δύσκολο να υπάρχει και δεύτερη στο ίδιο χρώμα!
Βέβαια ποτέ μη λες ποτέ καθώς δεν ήταν και λίγες αναλογικά το πόσες ήταν σίγουρα στην Ελλάδα. Φταίει και το λανσάρισμα κάτω από την Ακρόπολη υποθέτω ...!
 

Nikephoros

Member
Εγγραφή
3 Σεπτεμβρίου 2015
Μηνύματα
4.671
Reaction score
13.205
Πόντοι
1.077
Age
51
Περιοχή
Αθήνα
Τελικά είναι γεγονός ότι πολλοί κατέχοντες πληρώνουν απίστευτα ποσά για "barn finds", δείχνοντας, ίσως, τη ζήτηση που υπάρχει για να κινηθεί ο χώρος της αναπαλαίωσης του κλασσικού αυτοκινήτου, αλλά και το ιστορικό ενδιαφέρον για την αυτοκίνηση. Το βλέπουν πλέον και αυτό ως έργο τέχνης και ιστορικά ως ένα πολύ σημαντικό κομμάτι του ανθρώπινου πολιτισμού, όπως συμβαίνει και με τα παλαιά/αρχαιολογικά ευρήματα. Αλλά δυστυχώς, και ως επένδυση πολύ μεγάλου πλουτισμού...
 
Top Bottom