Κάτοχοι GS / GSA - Πόσοι είμαστε???

Εγγραφή
16 Ιουλίου 2014
Μηνύματα
11
Reaction score
17
Πόντοι
352
Age
39
Κύριοι δυστυχώς είμαι εκτός Αθήνας και δεν θα μπορέσω να έρθω...
Περιμένουμε φωτογραφίες!
 

nonos

Member
Εγγραφή
30 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
8.690
Reaction score
20.176
Πόντοι
1.387
Περιοχή
Ex Πατρα, ex Δουβλινο, now Αθηνα
Ωραια ηταν και χαρηκα πολυ που γνωρισα απο κοντα τον Χαρη! Θα ρθουν και φωτο απο τη εξωτικη Ραφηνα..:lol:
Πραγματικα ομως δε θα συμβιβαστω με μαζωξη με λιγοτερες απο 10 κλασσικες citroen την επομενη φορα....!!
 

harisman

Member
Εγγραφή
2 Μαρτίου 2014
Μηνύματα
175
Reaction score
481
Πόντοι
417
Age
46
Περιοχή
Αθήνα
Καλησπέρα κ από μένα!
Χάρηκα πραγματικά που γνωριστηκαμε από κοντά κ με τους λοιπούς "ομοιοπαθείς" Χρήστο. Μπατίστα, Βασίλη κλπ (με Μίλτο κ συν αυτού τέκνοις είχαμε γνωριστεί από προηγούμενες μαζώξεις).
Μια χαρά τα περάσαμε, ανταλλάξαμε απόψεις για παλιά κ πιο σύγχρονα citroen (κ όχι μόνο....). Προσπάθησα να σας μυήσω ελαφρώς και στο "μικρόβιο" 33 που έχω (παρεπιπτόντως έχει πολλά κοινά με την GSA - μικρό οικογενειακό, με πρωτοτυπο σχέδιο προερχόμενο από τα 70s, flat-four κινητήρας, φιλοσοφημένη/ψαγμένη ανάρτηση......).
Κ η Ραφήνα κ το "Μπακλόνι", πολύ καλές επιλογές του Χρήστου!

Επόμενος στόχος, σύντομα να γίνει κ ιστορική παν-citroenική συνάντηση Αττικής.

Έχω πολλές φώτος από την συνάντηση. Να τις ανεβάσω εδώ (δώστε κανά link πως γίνεται) ή να ανοίξουμε θέμα για την συνάντηση - όπως είχε προτείνει ο "Pierre" κ να ανεβάζουμε εκεί?
 
Last edited:

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.255
Reaction score
23.996
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Καλησπέρα κ από μένα!
Χάρηκα πραγματικά που γνωριστηκαμε από κοντά κ με τους λοιπούς "ομοιοπαθείς" Χρήστο. Μπατίστα, Βασίλη κλπ (με Μίλτο κ συν αυτού τέκνοις είχαμε γνωριστεί από προηγούμενες μαζώξεις).
Μια χαρά τα περάσαμε, ανταλλάξαμε απόψεις για παλιά κ πιο σύγχρονα citroen (κ όχι μόνο....). Προσπάθησα να σας μυήσω ελαφρώς και στο "μικρόβιο" 33 που έχω (παρεπιπτόντως έχει πολλά κοινά με την GSA - μικρό οικογενειακό, με πρωτοτυπο σχέδιο προερχόμενο από τα 70s, flat-four κινητήρας, φιλοσοφημένη/ψαγμένη ανάρτηση......).
Κ η Ραφήνα κ το "Μπακλόνι", πολύ καλές επιλογές του Χρήστου!

Επόμενος στόχος, σύντομα να γίνει κ ιστορική παν-citroenική συνάντηση Αττικής.

Έχω πολλές φώτος από την συνάντηση. Να τις ανεβάσω εδώ (δώστε κανά link πως γίνεται) ή να ανοίξουμε θέμα για την συνάντηση - όπως είχε προτείνει ο "Pierre" κ να ανεβάζουμε εκεί?
Άνοιξε θέμα ο Χρήστος και μπορείτε εκεί να βάλετε όλες τις φωτογραφίες που έχετε. Ετοιμάζεται μια τεράστια συνάντηση Citroen όπου θα λάβουν μέρος εκτός από τα μέλη του my2cv.gr όλα τα σχετικά Citroen like pages από το Facebook και φυσικά η Λέσχη φίλων 2cv. Θα κάνω μια συνάντηση με τον Πρόεδρο την Λέσχης θα σας ενημερώσω :)

Θέλω να πιστεύω πως κάτι παρόμοιο δεν θα έχει ξαναγίνει :)
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.740
Reaction score
4.022
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
για ποτε λεμε?από το 2016? μηπως και μπορεσω να ερθω!!!!!!
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.071
Reaction score
26.930
Πόντοι
1.607
Μανωλη..ελα εσυ εαν γινει..και επειδη γουσταρεις βιζα...θα σου δωσω ενα..με συνοδεια..να ερθεις...(μονο φιλε μου δεν ειναι αεροψυχτο...και μπορει να μην σου αρεσει...εσυ θα οδηγησεις....)
 

xantiamanolis

Member
Εγγραφή
7 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
2.740
Reaction score
4.022
Πόντοι
827
Age
50
Περιοχή
Πρεβεζα
κρονε σε ευχαριστω πολύ...απλα το 2016 θα βγει η ξανθια ξανα στους δρομους και ηθελα να σκασω μυτη με το γαλλικο.....
 

visa chrono

Member
Εγγραφή
1 Δεκεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.071
Reaction score
26.930
Πόντοι
1.607
κρονε σε ευχαριστω πολύ...απλα το 2016 θα βγει η ξανθια ξανα στους δρομους και ηθελα να σκασω μυτη με το γαλλικο.....
Μανωλη ..κα αυτο που σου λεω..γαλλικο ειναι φιλε...μονο που εχει..ψυγειο....
Σοβαρα τωρα..καταλαβαινω την επιθυμια να συμμετεχει ο καθενας με το ΔΙΚΟ ΤΟΥ αμαξι σε οτι..
Ηπροταση ισχυει...παντως.....(γιατι πολλες φορες ενα κομπιουτερ..ειναι παντα ενα μηχανημα..και σε κανει να αναρωτιεσε....)
 

GSA-Xantia-C5

Member
Εγγραφή
17 Απριλίου 2023
Μηνύματα
4
Reaction score
8
Πόντοι
122
Age
69
Καλώς σας βρήκα.
Αλήθεια τώρα, η τελευταία συμμετοχή στή συζήτηση σε ότι αφορά τίς GS/GSA έγινε το 2016 ?
 

GSA-Xantia-C5

Member
Εγγραφή
17 Απριλίου 2023
Μηνύματα
4
Reaction score
8
Πόντοι
122
Age
69
Ύπάρχει κάπου διαθέσιμο ένα ηλεκτρικό σχέδιο γιά το GSA ?
ιδιαίτερα αυτή τήν στιγμή με απασχολεί η συνδεσμολογία του καντράν.
 

GSA-Xantia-C5

Member
Εγγραφή
17 Απριλίου 2023
Μηνύματα
4
Reaction score
8
Πόντοι
122
Age
69
Καλησπέρα,

πρώτο μου post σε αυτό το φόρουμ.
Εγγεγραμμένος περί τον 1 χρόνο (όταν κ περίπου πήρα την δική μου GSA), διαβάζω κατά καιρούς ενδιαφέροντα κείμενα αλλά κ tutorials - οδηγούς, αλλά δεν έχει τύχει να δημοσιεύσω κάτι.
Ας γίνει λοιπόν η αρχή:

Καθώς είμαστε λίγοι οι κάτοχοι GS/GSA, και ίσως ακόμη λιγότεροι οι ενεργοί, θα πρέπει ίσως να οργανωθούμε οι GS(A)κηδες, εκτός των άλλων για να γνωριστούμε, να ανταλλάξουμε απόψεις αλλά κ να αλληλο-βοηθηθούμε.

Πρόσφατα αναζήτησα αρκετά δυσεύρετα ανταλλακτικά για την δικιά μου. Έψαξα, έφαγα τον κόσμο (την Ευρώπη τουλάχιστον....) αλλά τα βρήκα κ σε τιμές που τουλάχιστον δεν αισθάνεσαι ότι "σε πιάσαν μ@λ@κ@"......γιατί φαίνεται ότι πραγματικά για τέτοιους ψάχνουν ορισμένοι!
Έκανα τα κονέ μου, βρήκα ποιος έχει τι κλπ. Αισθάνομαι βέβαια ότι ξανά-ανακάλυψα την Αμερική, αφού σίγουρα πριν από μένα, κ άλλοι είχαν το ίδιο πρόβλημα. Φυσικά την εμπειρία μου κ το που κατέληξα είμαι πρόθυμος να την μοιραστώ, όπως και να μάθω από άλλους για πράγματα που τυχόν θα μου "κάτσουν" μελλοντικά.......
Σε πρόσφατη συνάντηση ιστορικών γαλλικών όπου παραβρέθηκα και γνώρισα κάποιους συν-κατόχους, διαπίστωσα ότι εκτός από την ίδια τρέλα, αντιμετωπίζουμε όλοι κ τα ίδια προβλήματα (έλλειψη ανταλλακτικών, εξειδικευμένων αλλά κ πρόθυμων-λογικών τεχνιτών κλπ). Άλλες ομάδες κατόχων (βλ. 2CV, DS κλπ), λόγω ότι είναι πολυπληθέστερες (Ελλάδα κ εξωτερικό), είναι καλύτερα οργανωμένες κ αλληλο-υποστηρίζονται.
Νομίζω κάτι τέτοιο θα βοηθούσε και σε εμάς, πόσω μάλλον που είμαστε μετρημένοι.....

Προτείνω όποιος ενδιαφέρεται να κινητοποιηθούμε λίγο, αλλά πρωτίστως να οργανωθούμε, δηλαδή να δούμε πόσοι κ ποιοι είμαστε κ φυσικά να βρεθούμε κ να γνωριστούμε.

Όποιοι ενδιαφέρονται ας συμπληρώσουν την λίστα που ξεκινώ εγώ:

1) harisman - Citroen GSA 1984 1.1 Special, κόκκινο - Αθήνα - Σε κυκλοφορία (Ενεργό)

ΥΓ1: Εαν γνωρίζετε και άλλους που δεν γράφουν σε forums , δεν είναι ενεργοί με Internet κλπ κ ενδιαφέρονται εν πάσει περιπτώσει, μπορείτε να το αναφέρετε.

ΥΓ2: Αντίστοιχο θέμα έχει ανοιχτεί σε γειτονικό forum της Citroen καθώς και στο facebook page του Ελληνικού Club GS/GSA, οπότε όσοι πιστοί............

Άντε να οργανωνόμαστε!!!!!

Χάρης
Είμαι από Θεσσαλονίκη και ζώ στήν Θεσσαλονίκη
Πρόσφατα (εδώ και 2 Μήνες) απέκτησα και πάλι τό πρώτο μου αυτοκίνητο. Ξεκίνησα τήν οδηγητική μου καριέρα με ένα GS και κλείνει όπως φαίνεται με ένα GSA.
Είναι σε καλή έως και πολύ καλή κατάσταση και η διαδικασία αναπαλαίωσης θα το φέρει σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Αυτή τήν στιγμή ανακατασκευάζεται ένας κινητήρας ο οποίος θα αντικαταστήσει τον υφιστάμενο για λόγους που αφορούν τόν σεβασμό στό μοντέλο. Τίποτε λοιπόν κάτω από το τέλειο (εφόσον υπάρχει η δυνατότητα). Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το κιβώτιο που φαίνεται να έχει μία ασυγχρόνιστη δευτέρα. Υπάρχει πρόβλημα στό κατέβασμα από τήν τρίτη. Συμβουλές που δέχθηκα αφορούν στήν αλλαγή τής βαλβολίνης γιά βελτίωση του φαινομένου .... Μία δεύτερη (από μακρόθεν) διάγνωση λέει οτι το σύνηθες πρόβλημα σ' αυτά τα κιβώτια (5τάχυτα) βρίσκεται σε ένα εξάρτημα από μπρούντζο σε κωνικη μορφή (αυτό έχει φαγωθεί) που συμμετέχει στήν ακινητοποίηση τών γραναζιών ώστε να κουμπώσει ανώδυνα η ταχύτητα.
Εχουμε κάποια υπόδειξη γιά τήν επισκευή του κιβωτίου ?
 

Giorgos_81

Member
Εγγραφή
10 Μαρτίου 2022
Μηνύματα
1.794
Reaction score
3.861
Πόντοι
697
Age
51
...μιλάς προφανώς για τον συγχρονισμό. Αν έχει κτυπηθει, θέλει αλλαγή, με βαλβολινη δεν κάνεις κάτι.

Ή κανείς διπλό αμπραγιαρισμα, αύξηση στροφών και κούμπωμα.

Έτσι δούλευαν τα παλιά κιβώτια πριν τους συγχρονισμους.
 

maxtsif

Member
Εγγραφή
31 Μαϊου 2018
Μηνύματα
983
Reaction score
3.820
Πόντοι
757
Age
54
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Καλώς σας βρήκα.
Αλήθεια τώρα, η τελευταία συμμετοχή στή συζήτηση σε ότι αφορά τίς GS/GSA έγινε το 2016 ?
Καλώς ήρθες. Λίγοι εδώ στο φόρουμ έχουν GS/GSA, αλλά οι περισσότεροι από αυτήν ξεκίνησαν. Ανυπομονώ να δώ φωτογραφίες της δικιάς σου, ισως να τη δω και από κοντά κάποια στιγμή καθως ζω και εγώ στη Θεσσαλονίκη.

Μέσα στο φόρουμ έχουμε ένα θέμα όπου έχουμε βάλει τα τεχνικά εγχειρίδια των Σιτροεν, είναι αυτό εδώ:


Εν συντομία, για GSA δες εδώ:


Και για όλα τα Σιτροέν, και GSA, εδώ:

 
Last edited:

Stargazer

Member
Εγγραφή
10 Νοεμβρίου 2021
Μηνύματα
1.057
Reaction score
1.443
Πόντοι
457
Age
38
Περιοχή
Καλαμαριά
Άλλος ένα στην παρέα από την πόλη μας , να κάνουμε μια συνάντηση λέω
 

Pierre Boulanger

Administrator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
13.255
Reaction score
23.996
Πόντοι
1.667
Age
51
Περιοχή
Paris in the sixties
Είμαι από Θεσσαλονίκη και ζώ στήν Θεσσαλονίκη
Πρόσφατα (εδώ και 2 Μήνες) απέκτησα και πάλι τό πρώτο μου αυτοκίνητο. Ξεκίνησα τήν οδηγητική μου καριέρα με ένα GS και κλείνει όπως φαίνεται με ένα GSA.
Είναι σε καλή έως και πολύ καλή κατάσταση και η διαδικασία αναπαλαίωσης θα το φέρει σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Αυτή τήν στιγμή ανακατασκευάζεται ένας κινητήρας ο οποίος θα αντικαταστήσει τον υφιστάμενο για λόγους που αφορούν τόν σεβασμό στό μοντέλο. Τίποτε λοιπόν κάτω από το τέλειο (εφόσον υπάρχει η δυνατότητα). Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με το κιβώτιο που φαίνεται να έχει μία ασυγχρόνιστη δευτέρα. Υπάρχει πρόβλημα στό κατέβασμα από τήν τρίτη. Συμβουλές που δέχθηκα αφορούν στήν αλλαγή τής βαλβολίνης γιά βελτίωση του φαινομένου .... Μία δεύτερη (από μακρόθεν) διάγνωση λέει οτι το σύνηθες πρόβλημα σ' αυτά τα κιβώτια (5τάχυτα) βρίσκεται σε ένα εξάρτημα από μπρούντζο σε κωνικη μορφή (αυτό έχει φαγωθεί) που συμμετέχει στήν ακινητοποίηση τών γραναζιών ώστε να κουμπώσει ανώδυνα η ταχύτητα.
Εχουμε κάποια υπόδειξη γιά τήν επισκευή του κιβωτίου ?
Καλώς μας ήρθες :thumbs:
 
Top Bottom