Το Σοβαρό Αυτοκίνητο... Subaru FF-1 1970

2cv01

Member
Εγγραφή
18 Αυγούστου 2015
Μηνύματα
1.448
Reaction score
3.285
Πόντοι
777
Περιοχή
ioannina, Greece
Ρε λες...
Λοιπόν πήρα εναν δεκάλεπτο υπνακο το μεσημέρι...
Το δεκάλεπτο αυτό ήταν ενα απο τα ωραιότερα!

Είδα που λετε, τον εαυτό μου να κατεβαίνει στο γκαράζ με τσάπα και φτυάρι. Ξεκίνησα να κόβω τα αγριόχορτα που έχουν φυτρώσει γύρω από το Subarάκι μου. Αφουκαθαρισα τον γύρω χώρο, άνοιξαν καπό και ξεκίνησα την ανακατασκευή της μηχανής. Αφού τελείωσα, έπιασα το συστημα φρένων. Το τελείωσα και αυτό και μετά ξεσάπισμα σασσί, τα πάντα. Τέλος πάντων. Εκανα όλα τα βασικά για να κουνηθεί ένα αυτοκίνητο. Μπαίνω μέσα, τσοκ, κλειδί, γύρισμα... Παιρνει μπρος! Κατεβαζω χειρόφρενο, μανούβρα και γκαζωνω για να ανεβω την ανηφόρα της εισόδου του γκαράζ... Βγαινω στο δρόμο! Με το που γυρναω το τιμόνι στα ίσια του... Ξύπνησα...:(
Πάει μιλάμε το έχασα τελείως...:dash:
Με την πρωτη ευκαιρία ξεκιναω εργασίες!:yahoo::cool::dance:
Αγαπητέ Τάσο με λίγο μεράκι γίνονται τα πάντα... Αυτοκίνητα ειναι που τα έφτιαξε ο ιδιος ο άνθρωπος... Βεβαια το συγκεκριμένο χρειάζεται έναν δότη για Ανταλλακτικα προσωπική εργασία και κάμποσα χρήματα.. Ελπιζω να μην σε ξενέρωσα αλλα χρειάζεται αρκετή δουλειά ;)
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Αγαπητέ Τάσο με λίγο μεράκι γίνονται τα πάντα... Αυτοκίνητα ειναι που τα έφτιαξε ο ιδιος ο άνθρωπος... Βεβαια το συγκεκριμένο χρειάζεται έναν δότη για Ανταλλακτικα προσωπική εργασία και κάμποσα χρήματα.. Ελπιζω να μην σε ξενέρωσα αλλα χρειάζεται αρκετή δουλειά ;)
Μπα δε με ξενερωσες... Με ξενέρωσε το ίδιο το αυτοκίνητο την πρώτη φορά που το είδα...
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
...opios theli ta polla chani ke ta liga...
Min kanis to klassiko lathos ke archisis dio projects palallila...
CX i Subaru...
CX πρώτα που δε θέλει τίποτα για να τη βγάλω στο δρόμο. Στο Subaru απλα θα κόψω τα χόρτα, θα βάλω μια κουκούλα και θα πετάξω τα σκουπίδια που παράτησαν τα γνωστά καλά παιδάκια που σέβονται την περιουσία του αλλου... :chair:
 

Flaminio Bertoni

Super Moderator
Εγγραφή
13 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
6.553
Reaction score
19.108
Πόντοι
1.287
Age
51
Περιοχή
Italy Milan
CX πρώτα που δε θέλει τίποτα για να τη βγάλω στο δρόμο. Στο Subaru απλα θα κόψω τα χόρτα, θα βάλω μια κουκούλα και θα πετάξω τα σκουπίδια που παράτησαν τα γνωστά καλά παιδάκια που σέβονται την περιουσία του αλλου... :chair:
Προσοχη στη κουκουλα...
Εαν εχει χωμα κατω κ οχι τσιμεντο...
Απλά θα επιταχυνεις την σκουριά...η κουκουλα θα κραταει ολη την υγρασια στυλ θερμοκηπειου...
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Προσοχη στη κουκουλα...
Εαν εχει χωμα κατω κ οχι τσιμεντο...
Απλά θα επιταχυνεις την σκουριά...η κουκουλα θα κραταει ολη την υγρασια σαν θερμοκηπειο...
Χαλίκι και άμμο έχει. Σε αυτή τη περίπτωση τι κάνω;;;
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Τσιμεντο πουθενα?
Οχι γιατί κατω απο τον ακάλυπτο/πάρκινγκ έχει τους βόθρους που ξέμειναν... Αν πεσει τσιμέντο θα πεσει μαζί και το έδαφος.

Αρα τι κανουμε;;;
 

citrobella

Citroën Guru
Εγγραφή
23 Νοεμβρίου 2012
Μηνύματα
3.937
Reaction score
8.319
Πόντοι
947
Age
60
Περιοχή
Zwettl Niederösterreich Austria
Website
www.citrobella.com
Οχι γιατί κατω απο τον ακάλυπτο/πάρκινγκ έχει τους βόθρους που ξέμειναν... Αν πεσει τσιμέντο θα πεσει μαζί και το έδαφος.

Αρα τι κανουμε;;;
Hmmm....diskoli periptosi...iparchoune omos koukoules pou afinoune tin igrasia na perasi...opote stegnoni karga...
Ali periptosi na balis plastiko kato apo to amaksi ke meta tin koukoula...
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Εκανα λίγο detailing... Αι φωτογραφίαι αύριον. Καθάρισμα από μουχλες σοβάδες (ατσαλοι χτίστες...) και 25ετή βρώμα 25 ετών... Και κάτι ψιλά στο εσωτερικό...

Θέλω να ανοιξω την πόρτα του συνοδηγού αλλά δε πιάνει η κλειδαριά και άντε να μπεις για να ανοίξεις από μέσα...
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
Με τη CX ασχολήσου...
Περιμένω τον μηχανικό να μου πει πότε θα έχει ωρα ελεύθερη να τη βγάλουμε στο δρομο ξανά...
 

1000Pistes

Member
Εγγραφή
1 Σεπτεμβρίου 2014
Μηνύματα
1.513
Reaction score
2.104
Πόντοι
697
μολις προχθες μπορεσα κι εγω και συμμαζεψα καποια πραγματακια απο ενα ff-1 που μαλιστα ηταν και G(1300).
οχι και λιγα τελικα...4 πορτες,ενας ουρανος,ενα καπο,ταμπλο,τιμονι,μπροστινη γεφυρα κομπλε με ολο το μπροστινο συστημα,δυο ψαλιδια πισω,ποδια μπροστινη,προφυλακτηρας,τιμονι κομπλε,δυο μπροστινα φτερα, και δυο αχρηστα μπροστινα,αλουμινενια ταμπουρα,ενα απο 1100 κι ενα απο 1300(G)...μονο μηχανη και σασμαν δεν ειχε το υπογειο....δεν πειραζει,ομως,γιατι τετοια εχουμε....
με περιμεναν αρκετα χρονια σε ενα υπογειο(ευτυχως που ηταν σε υπογειο)...
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
μολις προχθες μπορεσα κι εγω και συμμαζεψα καποια πραγματακια απο ενα ff-1 που μαλιστα ηταν και G(1300).
οχι και λιγα τελικα...4 πορτες,ενας ουρανος,ενα καπο,ταμπλο,τιμονι,μπροστινη γεφυρα κομπλε με ολο το μπροστινο συστημα,δυο ψαλιδια πισω,ποδια μπροστινη,προφυλακτηρας,τιμονι κομπλε,δυο μπροστινα φτερα, και δυο αχρηστα μπροστινα,αλουμινενια ταμπουρα,ενα απο 1100 κι ενα απο 1300(G)...μονο μηχανη και σασμαν δεν ειχε το υπογειο....δεν πειραζει,ομως,γιατι τετοια εχουμε....
με περιμεναν αρκετα χρονια σε ενα υπογειο(ευτυχως που ηταν σε υπογειο)...
Δε μου λες; Τα φρένα φτιάχνονται σχετικα εύκολα ή παρά είναι ιδιαίτερο αυτοκίνητο;;;
 

1000Pistes

Member
Εγγραφή
1 Σεπτεμβρίου 2014
Μηνύματα
1.513
Reaction score
2.104
Πόντοι
697
Δε μου λες; Τα φρένα φτιάχνονται σχετικα εύκολα ή παρά είναι ιδιαίτερο αυτοκίνητο;;;
τα μπροστινα εσωτερικα φρενα απ το ff-1 ειναι μπελας....
γι αυτο εγω σκεφτομαι,οταν ξεκινησω την ανακατασκευη του δικου μου, να μετατρεψω τα μπροστινα εσωτερικα ταμπουρα σε δισκοφρενα...
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
τα μπροστινα εσωτερικα φρενα απ το ff-1 ειναι μπελας....
γι αυτο εγω σκεφτομαι,οταν ξεκινησω την ανακατασκευη του δικου μου, να μετατρεψω τα μπροστινα εσωτερικα ταμπουρα σε δισκοφρενα...
Πολύ μπελάς; Ενας μηχανικός καλός το κανει όμως;
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
δεν ειναι ευκολη υποθεση....
Κατάλαβα... Εμαθα και κάτι σήμερα για τα FF-1 οι πόρτες δεν ξεκλριδωνουν όπως στα Σιτροέν, ανάποδα! Περίμενα εγώ να ξεκλειδώσει η πόρτα του οδηγού...
 

1000Pistes

Member
Εγγραφή
1 Σεπτεμβρίου 2014
Μηνύματα
1.513
Reaction score
2.104
Πόντοι
697
Κατάλαβα... Εμαθα και κάτι σήμερα για τα FF-1 οι πόρτες δεν ξεκλριδωνουν όπως στα Σιτροέν, ανάποδα! Περίμενα εγώ να ξεκλειδώσει η πόρτα του οδηγού...
να δωσεις πολλους χαιρετισμους στον μπαρμπα-Τασο απο μενα...
 

PapatasosCX77

Member
Εγγραφή
28 Ιουνίου 2017
Μηνύματα
2.141
Reaction score
2.405
Πόντοι
747
Περιοχή
Ιωάννινα, Ελλάς
να δωσεις πολλους χαιρετισμους στον μπαρμπα-Τασο απο μενα...
Θα του δωσω μόλις γυρίσει απο τας Αθήνας!
 
Top Bottom